No products in the Quote Basket.
| Vendor Name | Perfect Fry Company |
|---|---|
| Features | programmable |
| Capacity | 0-25lbs, 1 to 5 gallons, 2-gallon |
| Product Type | deep fryer |
| Style | countertop |
| Wattage | 1 to 5 kW, 3.8 kW |
| Amps | 16 to 20 Amps, 16.0 Amps |
| Voltage | 121 to 240V, 240V |
| Material | stainless steel |
| Safety and Compliance | CE, cETLus, ETL-sanitation, NSF |
| Power Type | electric, semi-automatic |
| Control Type | programmable controls, semi-automatic |
| Design | countertop |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Shipping Uom | each |
| Uom | each |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 5452 |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Ventless Fryer |
| Specsheet | View Specsheet |









