No products in the Quote Basket.
| Vendor Name | American Metalcraft |
|---|---|
| Capacity | 160 oz., 5-6 qt, 71 oz. and above |
| Material | melamine |
| Product Type | bowl, bowls |
| Features | dishwasher safe |
| Color | neutrals, white |
| Size | large, large size |
| Width | 11-7/8", under 12" |
| Height | 2-3/4", under 12" |
| Length | 12" to 19", 17-5/8" |
| Durability and Resistance | break resistant, dishwasher safe |
| Area | 17-5/8"L x 11-7/8"W x 2-3/4"H |
| Minimum Order Quantity | 6 |
| Shipping Uom | each |
| Uom | each |
| Case Pack | 6 |
| Packed By | 6 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 60131 |
| Always Freight | Yes |
| Vendor Category | Bowl, Plastic, 5 - 6 Qt (160 - 223 Oz) |









